Ministerial role

Minister of State for Countering Illegal Migration

Organisations: Home Office
Current role holder: Michael Tomlinson KC MP

Responsibilities

The minister’s responsibilities are:

  • Safety of Rwanda Bill
  • Illegal Migration Act implementation
  • Nationality and Borders Act implementation
  • small boats policy
  • asylum and modern slavery policy
  • upstream and organised immigration crime
  • returns and removals
  • Migration and Economic Development Partnership
  • third country agreements and third country asylum processing
  • foreign national offender removal
  • detention estate
  • Immigration Enforcement
  • compliant environment

Current role holder

Michael Tomlinson KC MP

Michael Tomlinson was appointed Minister of State at the Home Office on 7 December 2023.

He was Solicitor General between 7 September 2022 and 7 December 2023.

He was previously a Vice Chamberlain of HM Household (Government Whip) between 8 July 2022 and 7 September 2022, and Government Whip (Lord Commissioner of HM Treasury) between 14 February 2020 and 8 July 2022.

More about this person